Drugi dzień naszej ekskursji po Chorwacji zapoczątkowaliśmy od kierunku na Szibenik. To miejscowość, która zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od Zadaru. Dopłynęliśmy tam pod wieczór i zamierzaliśmy spędzić w tym miejscu całą noc i dopiero następnego dnia wypłynąć w dalszy rejs. Szibenik to miasto analogiczne do Zadaru, które jest malowniczo wzniesione nad Adriatykiem i prezentuje się zjawiskowo z brzegu.

To miasto pierwotnie chorwackie w rozróżnieniu od innych, które były fundowane przez plemiona Ilirów, Rzymian czy Greków. W Szibeniku czekają mnogie zabytki i również przeznaczyliśmy sporo czasu na zapoznanie się z nimi bliżej. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra św. Jakuba – naprawdę piękna, która w tym momencie jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Równie zachwycają inne zabytki, w tym forteca św. Mikołaja oraz zabudowania koncentrowane wokół pałacu rektorów.

Jakkolwiek było to zaledwie drugie miasto na naszej liście, to już wiedzieliśmy, że do Chorwacji przybędziemy bezspornie jeszcze wielokrotnie, niekoniecznie przedtem czarterując jacht, chociaż doszliśmy do wniosku, że to optymalny sposób na zrozumienie Dalmacji.