W pobliżu Splitu mieści się Hvar – to wysepka i równolegle miasto o identycznej nazwie, które jest także polecane tym, którzy chcą zaznajomić się bliżej z pięknem Chorwacji. Tym, którzy wybierają Split jako naczelne miejsce odpoczynku, rekomendujemy skorzystanie z rejsów, które są tanie i mogą zaprezentować wszystkie prześliczne zabytki okolicznych wysp. Można rzecz jasna również wyczarterować jacht, jeśli ma się patent i trochę więcej pieniędzy. Hvar to miasto, które pozdrowiło nas wspaniałą pogodą, gdyż wybraliśmy się w ową stronę dość wcześnie rano, tak aby spędzić maksymalnie dużo czasu na zwiedzaniu jego zabytków i odpoczynku.

Co więcej przeznaczyliśmy czas na opłynięcie i sprawdzenie całej wyspy, gdyż znajduje się na niej także kilka innych wartych uwagi zakątków, przykładowo Jelsa i Stari Grad. Na miejscu spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach Hvaru, wstępowaliśmy do różnych lokali, aby skosztować lokalnych frykasów, również zaszliśmy na targ.

Centrum miasta Hvar jest wyjątkowo piękne, ta śródziemnomorska sztuka budowania, unikalna aura naprawdę przypadły nam do gustu, a koniec eskapady przybliżał się już wówczas wielkimi krokami.