Wtóry dzień naszej wycieczki po Chorwacji rozpoczęliśmy od skierowania się do Szibeniku. To miejscowość, która położona jest nieopodal Zadaru. Dopłynęliśmy w ową stronę pod wieczór i planowaliśmy spędzić w tym miejscu całą noc i dopiero nowego dnia wypłynąć w dalszy rejs. Szibenik to miasto analogiczne do Zadaru, które jest pięknie wzniesione nad Morzem Adriatyckim i wygląda rewelacyjnie z brzegu.

To miasto oryginalnie chorwackie w odróżnieniu od innych, które były zakładane przez plemiona Ilirów, Rzymian bądź Greków. W Szibeniku czekają rozliczne zabytki i również oddaliśmy niemało czasu na zaznajomienie się z nimi bliżej. Najistotniejszym zabytkiem grodu jest katedra św. Jakuba – naprawdę piękna, która teraz jest wprowadzona na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednakowo zachwycają inne zabytki, w tym forteca św. Mikołaja oraz zabudowania koncentrowane dookoła pałacu rektorów.

Jakkolwiek było to wyłącznie drugie miasto na przygotwanej przez nas liście, to już doszliśmy do wniosku, że do Chorwacji przyjedziemy bezsprzecznie jeszcze wielokrotnie, niekoniecznie poprzednio czarterując jacht, chociaż doszliśmy do wniosku, że to optymalny wybieg na zrozumienie Dalmacji.