Niedaleko Splitu mieści się Hvar – to wysepka i jednocześnie miasto o identycznej nazwie, które jest również zalecane tym, którzy chcą zaznajomić się bliżej z pięknem Chorwacji. Tym, którzy wybierają Split jako podstawowe miejsce odpoczynku, rekomendujemy wykorzystanie rejsów, które są tanie i mogą przedstawić wszelkie przepiękne zabytki sąsiednich wysp. Da się oczywiście również wyczarterować jacht, jeśli ma się patent i trochę więcej pieniędzy. Hvar to miasto, które powitało nas wspaniałą pogodą, gdyż wybraliśmy się w ową stronę dość wcześnie rano, żeby spędzić maksymalnie dużo czasu na zwiedzaniu jego zabytków i odpoczynku.

Co więcej przeznaczyliśmy czas na opłynięcie i zobaczenie całej wyspy, dlatego że znajduje się na niej również parę innych wartych adnotacji zakątków, przykładowo Jelsa oraz Stari Grad. Na miejscu spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach Hvaru, wstępowaliśmy do różnorodnych lokali, tak aby posmakować lokalnych przysmaków, co więcej zaszliśmy na targ.

Centrum miasta Hvar jest nadzwyczaj piękne, ta śródziemnomorska architektura, ponadprzeciętna aura naprawdę przypadły nam do gustu, a finisz wyprawy zbliżał się już wtedy wielkimi krokami.